wtorek, 11 czerwca 2013

Robert Bloch- Psychoza


Pokrótce o książkach, vol.3- "Psychoza"

Napisana w 1959 roku przez Roberta Blocha książka jest dziś pozycją kultową. Opowieść o Normanie, który posiadając despotyczną i zaborczą matkę nie może wieść normalnego życia podbiła serca i sprawiła, że nawet teraz, po 54 latach od premiery nadal chcemy zagłębiać się w świat rodziny Batesów. To, co sprawiło, że "Psycho" odniósł tak niebywały sukces to przede wszystkim fakt, że Robert Bloch nie uciekł do taniej sensacji tylko temat zaburzeń psychicznych potraktował poważnie i z bardzo fachowym podejściem. Jego postacie są wiarygodne, a każde wydarzenie ma swą logiczną przyczynę.

Na wielki szacunek zasługuje nie żadna inna postać jak oczywiście Norman. Czytając, jak wykształconą i dobrze wychowaną jest osobą trudno było uwierzyć, że coś mogłoby być z nim nie w porządku. Jest pełen miłości do swej matki i słucha jej w każdej sytuacji. Dziwnym jednak wydawać by się mogło, że dorosły mężczyzna prowadzi motel, z którego bardzo rzadko się rusza (a jeśli już to czyni to tylko aby uzupełnić zapasy żywności), a jego bliższe kontakty z kobietami zaczynają i kończą się na jego matce. Tutaj słusznie można doszukiwać się pierwszych zgrzytów i rys na Normanie. Świetnym posunięciem było przedstawienie owej chorej relacji matka-syn i ukazanie jak bardzo była brzemienna w skutkach.

Bloch, przez całą książkę konsekwentnie kreował atmosferę osaczenia i niewypowiedzianej grozy. Czytelnik śledzi całość z zapartym tchem i nie chce rozstawać się ani na moment z lekturą. Nie wszystkim udaje się owa sztuka i za to należy się wielki szacunek dla Blocha. Koniec książki jest zaskakujący i jestem pewna, że niejeden z was będzie bardzo zaskoczony takim obrotem spraw.

Pozycja kultowa? Jak najbardziej! Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z historią Normana i jego mamy czym prędzej nadrób swoje zaległości bo naprawdę warto.

1 komentarz:

  1. Dużo o niej słyszałem ale jakoś nie miałem nigdy okazji się zapoznać z nią

    OdpowiedzUsuń